Souhvězdí - Letní souhvězdí končí

   Léto se s námi již rozloučilo a tak se loučí i jeho překrásná noční obloha. Jeho letní souhvězdí nevydrží zářit celou noc, brzy zapadají za západní obzor a na východě již vykukují ty podzimní.

   Pod záštitou firmy Yachter.sk  v Bratislavě jsme se sešli se všemi zájemci o navigaci pomocí sextantu, abychom si ukázali nejen letní souhvězdí, ale i hvězdy, které se při navigaci používají. Vyrobil jsem si modely souhvězdí, na kterých jsem vyznačil významné objekty (hvězdy a mlhoviny). Podle nich jsme pak hvězdy hledali.

   Setkání se podařilo až napodruhé. Poprvé nám nepřálo počasí a akci jsem musel zrušit. ani podruhé nebylo nebe úplně čisté, ale už se nedalo otálet, léto se chystalo k odchodu. Navíc lehce zamlžené nebe umocnilo světelný smog, který nad námi mírně zazářil a zakrýval detaily souhvězdí. Hledání to ztížilo, ale myslím, že se to nakonec podařilo. Příště budeme muset poodjet autem mimo Bratislavu. Již jsem našel nové místo k pozorování. 

hvězdy - obloha N - 1 - 2

hvězdy - obloha N - 2 - 2

ORIENTACE:
Každý se orientuje asi jinak. Nabízím svůj způsob. Já mám tři záchytná souhvězdí. Od nich se pak dívám doleva, doprava nebo dolů nebo nahoru. Jsou to:

1. Postavte se tak, aby byl přímo před Vámi: Velký vůz. Pak v oblouku doleva a nahoru jsou souhvězdí jedno za druhým:

       Pod Velkým vozem se nachází souhvězdí Lev.

2. Postavte se tak, aby byla přímo před Vámi: Kasiopeia. Pak pod ní jsou vedle sebe zleva doprava:

        Od Andromedy pak doprava je PEGAS (Kůň). Navazuje na ní.
        "Nad" Kasiopeiou je KEFEUS. Perseus, Kasiopeia a Kefeus jsou v jedné přímce.

3. Postavte se tak, aby byla přímo před Vámi: Labuť a dlouhým krkem letí šikmo doprava, jihozápadně. Pak pod ní jsou vedle sebe zleva doprava:

         Pod nimi je OREL
         Na druhou stranu, mezi Labutí a Herkulem je LYRA.