Mentoři

Já se za své učitelé nestydím

   Asi budu jeden z těch, kdo se nestydí za své učitele a partnery. Jsem jim vděčný za každý kousíček vědění, který mi předali. A protože nevím jak plnohodnotně vyjádřit svou vděčnost, rozhodl jsem se o nich napsat v pořadí jak do mého života vstoupili. 

   Počet slov je u každého jiný, což necharakterizuje můj vztah k tomu člověku, ale protože se neumím dobře vyjadřovat. Budu se snažit tento nedostatek co nejdříve urovnat a prosím za prominutí za některá strohá sdělení.

   Další problém je, že jsem jako kapitány na lodi, kde jsem plul i já, zažil pouze Jirku Zindulku (kromě Honzy Padrnose, mého prvního kapitána). Proto se k nim nemohu vyjádřit z pohledu "kapitánování".

Jirka Zindulka (firma v Praze)

   První člověk, od kterého jsem se začal učit námořní řemeslo. Ví toho neskutečně mnoho. Nejednou jsem si už myslel, že jsem ho v nějakém detailu dohnal, ale on, lump jeden , vždy přišel s dalšími důležitými informacemi. Pro mě je to studnice vědomostí, střízlivých názorů nejen na situace na moři a na lodě. Byl jsem s ním na lodi jen velmi málo, na to, kolik bych chtěl, ale vždy to byl zážitek. Být kapitánem je mít souhrn lidských vlastností z různých úhlů pohledu:

  • Odbornost
  • Odvaha
  • Nutná dávka štěstí pro chvíle, kdy končí rozum
  • Přesná míra risku
  • Kamarádství, pohoda, sympatie
  • Přirozená psychologie při práci s posádkou hlavně v těžkých chvílích
  • Tichá vnitřní síla ve chvílích, když všichni selžou. Pak nastoupí usměvavý, klidný kapitán...

(Pořadí jednotlivých vlastností není stanoveno, nějak jsem to napsat musel ) Jirka těmito vlastnostmi přirozeně (nenaučeně) disponuje.

Jirka je iniciátorem nových věcí ve světě jachtingu. První pořádá kurzy na stupeň B v Bretani (je tam příliv až 12m), obeplul s katamaránem Anglii, vydal se na cestu do Gronska..., a to vše s lidma, ne jako soukromé plavby!

Hodně se společně s Oldou Strakou bil za nové kapitánské průkazy na Ministerstvu dopravy. Jejich návrhy musely projít parlamentem, vládou a nakonec prováděcími vyhláškami... Kdo měl něco společného s úřady tak ví, co je to za dřinu Díky Vám!

Nakonec se pustil do organizování závodního jachtingu. Organizuje i školu závodního jachtingu s profi-instruktory. Jeho přínos do světa jachtingu je veliký.

Hanka Kohoutová, (firma Coolins Yacht v Praze)

Vzkaz všem ženám: Můžete ovládnout i moře!

   Důkazem je úžasná žena ve světě jachtingu. Je jich tady velmi málo a všechny jsou úžasné!Učím se od ní organizovat akce s noblesností, lehkostí, elegancí a lidskostí. Organizuje mnoho zajímavých akcí pro "obyčejné" lidi a je v tom skvělá! Jsou to neformální závody pro kohokoliv, rodinné plavby, a další. A to je její přínos do světa jachtingu.

Monika Mikesková, (firma: NIKAYACHT, Zlín)

   Je to další skvělá žena ve světě jachtingu, která dokazuje, že to jde. Vlastně, jak jsem se později dozvěděl, byla první ženou, která začala ve světě jachtingu podnikat.

   Stará se o zlínský region jachtařů, což zde není vůbec jednoduché. Učím se od ní vytrvalosti, tiché síly vydržet a dotáhnout věci do konce. Je skvělá!

Honza Wolf, (firma Sea Wolf v Praze)

   Učím se od něj promyslet si jachting z pohledu podnikání, správné odhadnout situaci a kolik do ní věnovat energie. Pořád mi to ale nějak nejde Honza je v tom vynikající.

   Je i vynikající potápěč a instruktor. Dosáhl těch nejvyšších met. Má v tom mnoho zkušeností a vyplatí se poslechnout jej V neposlední řadě začal trápit kytaru. A jako vše co dělá, dal i tomu pečeť kvality.

   Chvíli jsme spolu podnikali. Bylo to v době, kdy jsem byl po chem.léčbě. Brzy mi však došly síly a jemu se firma naopak rozjížděla čím dál víc. Přestal jsem stíhat. Nechtěl jsem jej brzdit v podnikání a tak jsem od něj odešel. Honza mně tím vrátil do světa lodí, moře a jachtařů.

Honza Hanzl, (firma AZ Yacht v Praze)

"Sail the world with us"

   Vzpomenu si na něj při organizování přednášek a kurzů. Učím se dotahovat věci do dokonalosti i v těch nejmenších detailech. Je skvělý a všechny akce společně s ním vždy dopadly dobře. Je to hlava plná nápadů.

Martin Voženílek, (firma Yacht Net v Praze)

   Jeho stránky byly první, které měly hlavu a patu a byly vzorem nám ostatním při vytváření vlastních web - stránek. Martin má podnikání taky dobře vymyšleno. Na úrovni internetu posunul jachting hodně dopředu.

Olda Straka (firma Yacht service)

   Je to asi nejstarší aktivní jachtař s obrovskými zkušenostmi v tom smyslu, že se o něj opírá Ministerstvo dopravy s metodikou výuky a požadavky na zkoušky. Vydal ucelenou řadu skript, kterou hojně používáme. Stojí v čele teoretické přípravy nových skpperů stejně tak i je posudkový technik pro vydávání technické dokumentace lodí (přihlašování, stavba, atd.)

Společně s Jirkou Zindulkou se zasloužil o vznik nových jachtařských průkazů.

Marek Fillinger (učitel na "volné noze"),
Dan Přívara (firma Lodní Noviny, Dan Vodička)

   Před léty jsem se pokoušel vést oddíl dětí. Měla to být kombinace turistiky a bojového umění. Ale asi se mi to moc nepovedlo, nevím. Nicméně z tohoto oddílu vzešlo mnoho skvělých lidí. Dá se říci, že jsem se naučil a stále učím já od nich více než oni ode mně. Tak už to bývá.

Marek se brzy stal námořním instruktorem RYA na všech úrovních, které jsou možné. Úžasné! Je trpělivý učitel, výborný jachtař.

Dan se chvíli rozhlížel po světě. Oženil se a pomalu začal nacházet svůj směr. V současnosti učí s Danem Vodičkou a je skvělý. Pustil se do osnovy jachtingu. Přinesl zajímavé pohledy na celou nauku. Jeho pojetí teorie je zajímavé.

Navrátilovi, (firma AvarYacht ve Veverské Bitýšce)

   Je to rodinná firma s snad nejstarší tradicí v Čechách. Staví lodě a staví je opravdu dobře.. Prodávají jachtařské vybavení, jsou zástupci lodních motorů Yamaha. Starají se o jejich servis. Stavbě a motorům opravdu rozumí. Každá konzultace s nimi je pro mně velkým přínosem. Děkuji jim, že jsou ochotni sdílet své zkušenosti. Hodně mně toho naučili o stavbě lodí a motorech. Výuka je u nich vždy v příjemném pohodovém duchu a já pro ně rád učím. Kurzy jsou vždy precizně připravené.

Tulejovi (firma Yachter s.r.o., v Bratislavě)

   Je to rodinná firma s velkou tradicí na Slovensku. Jejich záběr je velmi široký, od pronajímání lodí, přes kurzy jachtingu na moři i řekách až po prodej jachtařského vybavení a v neposlední řadě servis lodí. Jsou pro mně velkým zdrojem informací všeho druhu. Jejich pohoda v kanceláři je mi vždy balzáme na duši a rád pro ně učím. Vedoucí školicího střediska, Katka Tulejová, má kurzy vždy precizně připravené. Hodně mi pomáhá v rámci svých pedagogických zkušeností. 

Petr Ciboch (firma KWS - sport, České Budějovice)

   Vlastně moje spolupráce začala s jeho ženou, Pavlou Cibochovou. Příjemná setkání však netrvala dlouho, protože se začala více věnovat rodině a na její místo nastoupil její manžel, Petr Ciboch. Každý z nich je jiný. Je to úžasné pozorovat rozdíly! S Petrem tvoříme tandem, kdy já se starám o odbornost výuky a Petr o byznys. Často obdivuji jak zvládá vytvořit logistiku kurzů, která je velmi specifická a není tak vůbec jednoduchá.  Naše spolupráce začala výukou VMP, kdy jsem nastoupil za zesnulého skvělého lektora. Zorganizovat teorietickou výuku s praxí na motoráku v Č. Budějovicích a ještě na plachetnici na Lipně není vůbec jednoduché. Kdo nezkusil, neuvěří... Lidí se mezi tím točí, nikdo nikde nečeká. Úžasné! Petr ekonomicky hlídá mé praštěné nápady. Bez této kontroly by to nešlo, díky

 ZÁVĚREM:

    Nemohu napsat vše, co mně napadá. Jen u Jirky Zindulky jsem se trochu rozepsal, protože byl na začátku mého jachtařského světa. Nechtěl bych se nikoho z uvedených lidí dotknout nevhodným výběrem slov. Jsou to všichni skvělí lidé...

   Znám ještě mnoho dalších lidí, a jsou také skvělí , ale nemohu je uvést všechny, jednak by na to stránky asi nestačily a jednak nevstoupili do mého života tak významně. Ale určitě budu dopisovat ještě další partnery, na které jsem zapomněl. Zatím se jim omlouvám.

                  Pavel Burkert