Kamarádi

Kamarádi jsou důležití ....

   Chci se zmínit o kamarádech, kteří vstoupili do mého života z pohledu jachtingu. Patří sem nejen jednotlivé osoby, ale i firmy, pro které učím. Těmto firmám se ale chci věnovat zvlášť.
   Jsem jim vděčný za každý impuls, za každý kousíček vědění, který mi předali. A protože nevím jak plnohodnotně vyjádřit svou vděčnost, rozhodl jsem se o nich napsat v pořadí jak do mého života vstoupili. Počet slov je u každého jiný, což necharakterizuje můj vztah k tomu člověku, ale protože se neumím dobře vyjadřovat. Budu se snažit tento nedostatek co nejdříve urovnat a prosím za prominutí za některá strohá sdělení.

Honza Ployer
(Pzn.: ten, který za za vše může, protože s ním to vše začalo... :-)  )

   Díky jemu vše začalo. Zorganizoval naší první plavbu na Šárce pod vedením Honzy Padrnose. Učím se od něj systematičnosti, pořádně si plavbu připravit, dotáhnout detaily do konce a být veselý a mít připravený zábavný program pro každou chvíli (to mi stále moc nejde ).

Jirka Zindulka

   První člověk, od kterého jsem se začal učit námořní řemeslo. Ví toho neskutečně mnoho. Nejednou jsem si už myslel, že jsem ho v nějakém detailu dohnal, ale on, lump jeden, vždy přišel s dalšími důležitými informacemi. Pro mě je to studnice vědomostí, střízlivých názorů nejen na situace na moři a na lodě. Byl jsem s ním na lodi jen velmi málo, na to, kolik bych chtěl, ale vždy to byl zážitek. Být kapitánem je mít souhrn lidských vlastností z různých úhlů pohledu:

  • Odbornost
  • Odvaha
  • Nutná dávka štěstí pro chvíle, kdy končí rozum
  • Přesná míra risku
  • Kamarádství, pohoda, sympatie
  • Přirozená psychologie při práci s posádkou hlavně v těžkých chvílích
  • Tichá vnitřní síla ve chvílích, když všichni selžou. Pak nastoupí usměvavý, klidný kapitán...

(Pzn.: Pořadí jednotlivých vlastností není stanoveno, nějak jsem to napsat musel )
Jirka těmito vlastnostmi přirozeně (nenaučeně) disponuje.

   Je iniciátorem nových věcí ve světě jachtingu. První pořádá kurzy na stupeň B v Bretani (je tam příliv až 12m), obeplul s katamaránem Anglii, vydal se na cestu do Grónska..., a to vše s lidmi, ne jako soukromé plavby!

    Hodně se společně s Oldou Strakou bil za nové kapitánské průkazy na Ministerstvu dopravy. Jejich návrhy musely projít parlamentem, vládou a nakonec prováděcíma vyhláškami... Kdo měl něco společného s úřady tak ví, co je to za dřinu. Díky Vám!

    Nakonec se pustil do organizování závodního jachtingu. Organizuje i školu závodního jachtingu s profi-instruktory. Jeho přínos do světa jachtingu je veliký.

Martin Zítek

   Je mi nedostižným vzorem v přípravě podkladů pro přednášky. Dokáže dát hlavu a patu mým nápadům, ozdobit prezentace hezkými obrázky. Předělal mi všechny prezentace a doplnil o aktuální data. Jeho střízlivý pohled na výuku jachtingu činí přednášky zajímavé a přehledné a STRAVITELNÉ . Poskytuje mi zpětnou vazbu na vše co dělám a to vždy přineslo užitek. Vychovává společně se mnou nové kapitány.

Miro a Kateřina Tulejovi 

   Jsou pro mně velkým zdrojem informací všeho druhu. Jejich pohoda v kanceláři, kterou vytváří Katka, je mi vždy balzámem na duši. Hodně mi pomáhá v rámci svých pedagogických zkušeností.  Miro a jeho bratr mají mnoho zkušeností s loďmi, jak s údržbou, provozem tak i  se samotným ovládáním. Miro je skvělý závodník a jeho polici zdobí mnoho trofejí. ba věci rozumí.

Petr Novotný, Marek Fillinger, Dan Přívara a další

   Před léty jsem se pokoušel vést oddíl dětí. Měla to být kombinace turistiky a bojového umění. Ale asi se mi to moc nepovedlo, nevím. Nicméně z tohoto oddílu vzešlo mnoho skvělých lidí. Dá se říci, že jsem se naučil a stále učím já od nich více než oni ode mně. Tak už to bývá. Marek se brzy stal námořním instruktorem RYA na všech úrovních, které jsou možné. Úžasné! Dan se chvíli rozhlížel po světě. Oženil se a pomalu začal nacházet svůj směr. V současnosti učí s Danem Vodičkou a je skvělý.

David Černý (Naryšov)

Je to zatím poslední velká osobnost, která vstoupila do mého života. Je technik, a jeho technický pohled na problematiku vždy usměrňuje mé a Petrovy Cibochovy nejasné vize. Je zvyklý dotáhnout věci do konce, je přesný, konkrétní. Je prostě dalším důležitým článkem v mém životě. 

Moje rodina

Je to tak samozřejmé, že o tom nikdo nemluví. A přesto je to nejdůležitější téma! Jsou príma. Prudím je neustálou úpravou skript, která je ale bohužel nutná jak se vše vyvíjí. Remcají, ale tolerují to .-). Je to prostě zázemí, bez kterého se špatně žije. Do mého života vstoupila až mnohem později, což asi takhle mělo být. Do té doby jsem se věnoval jachtingu a pro rodinu by nebylo dostatek času. Teď už mám jen "udržovací" plavby. Už jsem zjistil, že za námořním obzorem je úplně stejný námořní obzor :-) .

ZÁVĚREM:

Nemohu napsat vše, co mně napadá. Jen u Jirky Zindulky jsem se trochu rozepsal, protože byl na začátku mého jachtařského světa. Nechtěl bych se nikoho z uvedených lidí dotknout nevhodným výběrem slov. Jsou to všichni skvělí lidé...

Znám ještě mnoho dalších lidí, a jsou také skvělí , ale nemohu je uvést všechny, jednak by na to stránky asi nestačily a jednak nevstoupili do mého života tak významně. Ale určitě budu dopisovat ještě další partnery, na které jsem zapomněl. Zatím se jim omlouvám.

                  Pavel Burkert